Co to jest rogowacenie okołomieszkowe, jak je rozpoznać oraz leczyć?

zapalenie okołomieszkowe na ramieniu

Rogowacenie okołomieszkowe jest to schorzenie skóry zazwyczaj przekazywane genetycznie. Powoduje ono powstawanie chropowatych grudek/krostek na ciele. Często jest porównywane do “gęsiej skórki”. Krostki te są martwymi komórkami skóry, które zatykają mieszki włosowe. Mają one kolor czerwony lub brązowy. 

Krostki najczęściej występują na ramionach, udach, policzkach lub pośladkach. Rogowacenie okołomieszkowe nie jest zaraźliwe. Problem ten może pogarszać się w zimę, ponieważ wtedy skóra ma tendencje do wysychania oraz w czasie ciąży.

Objawy rogowacenia okołomieszkowego

→ suchość skóry, lekkie zaczerwienienie lub zaczerwienienie wokół grudek/krostek
→ swędzenie skóry
→ przy dotyku odczuwalna szorstkość skóry
→ widoczne czopki, które mogą występować w kolorze czerwonym, różowym, brązowym lub cielistym

Przyczyny powstawania rogowacenia okołomieszkowego

Rogowacenie okołomieszkowe zazwyczaj jest przekazywane genetycznie. Może się pojawić u osób w każdym wieku, lecz większą część z nich stanowią nastolatkowie. Przyczyną jest niewłaściwe wchłanianie witaminy A, która zwiększa syntezę keratyny.

Keratyna jest to białko, które naturalnie znajduje się w zewnętrznej warstwie naszej skóry oraz jest jednym z budulców włosa, więc jeżeli keratyna gromadzi się w gruczołach łojowych, to powoduje powstanie grudek.

Dany defekt skóry może być również nabyty poprzez przesuszenie skóry np. gdy używamy perfumowanych żeli do kąpieli oraz gdy zapominamy o balsamowaniu ciała. Rogowacenie okołomieszkowe często towarzyszy u osób z trądzikiem, przy zaburzeniach endokrynologicznych oraz naczynioruchowych, jak również przy atopowym zapaleniu skóry, rybiej łusce, zespole Cuchinga i Downa

leczenie zapalenia okołomieszkowego

Jak z tym walczyć?

Niestety nie istnieje lek, który skutecznie wyleczy nam ten defekt, jednak przy stosowaniu poniższych zaleceń można zminimalizować jego wygląd oraz nie dopuścić do pogorszenia.

    • W leczeniu rogowacenia okołomieszkowego należy uzupełniać witaminę A i C, jeżeli nie chcecie brać suplementów należy do naszej diety dodać owoce i warzywa zawierające wyżej wymienione witaminy. np. marchew, szpinak, cytrusy, pomidory, czerwona papryka. Oprócz tego warto tez dodać omegę 3 która znajduje się w rybach, jajach, włoskich orzechach.
    • Regularne złuszczanie naskórka na pewno poprawi wygląd naszej skóry, możemy do tego użyć peelingu gruboziarnistego, rękawicy lub szorstkiej gąbki.
    • Przy tym schorzeniu trzeba dbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Nie stosować kosmetyków perfumowanych, zamiast tego w naszej pielęgnacji powinny znaleźć się kosmetyki o działaniu nawilżającym oraz przeciwzapalnym. Zwróćcie uwagę czy znajduje się w nich:
      ♦ alantoina, mocznik, pantenol, kwas salicylowy, masło shea , maść z kalcypotriolem.
      ♦ Jeżeli udacie się do lekarza, na pewno dobierze kosmetyki odpowiednie dla was.
    • Stosowanie ciepłych kąpieli z solą, pomoże nam to w odblokowaniu i rozluźnieniu porów, a sól zmiękczy naskórek.
    • Posiadanie nawilżaczy powietrza również może nam pomóc, ponieważ dodają wilgoci w pomieszczeniu, co sprzyja utrzymaniu wilgoci w skórze i zapobiegać swędzącym nawrotom.
    • Picie odpowiedniej ilości wody.
    • Noszenie delikatnych i przewiewnych ubrań.
    • Nie wyciskanie zmian skórnych.
    • W niektórych przypadkach lekarz może też zalecić terapie preparatami z acitretiną.

Pamiętajcie, aby nie używać peelingu na przerwanym naskórku, ponieważ może wdać się zakażenie, co w efekcie sprawi, że nasza skóra będzie wyglądać gorzej zamiast lepiej.

Zapalenie okołomieszkowe może również pojawić się u dzieci, ich skóra jest bardzo delikatna i jej nie szorujemy ani nie wykonujemy na niej peelingów, możemy natomiast delikatnie pocierać gąbka w czasie kąpieli oraz stosować kremy z mocznikiem. Jednak nie zaleca się samodzielnie działać w tej kwestii, i lepiej wybrać się do lekarza.

Proponowane zabiegi kosmetyczne

Peeling kawitacyjny – wspomaga on cykl odnowy komórkowej, dzięki niemu skóra stanie się gładka
Mikrodermabrazja diamentowa – złuszczy nam ona stopniowo naskórek. Dzięki niej procesy regeneracyjne zostaną pobudzone i składniki aktywne z kremów/balsamów będą lepiej wchłaniane
Laseroterapia – aktywuje procesy gojenia skóry i stymuluje wzrost zdrowych tkanek. Odbudowana skora staje się gładka i elastyczna.

domowe sposoby na walkę z zapaleniem okołomieszkowym

Domowe sposoby na walkę z rogowaceniem okołomieszkowym

Olej kokosowy – reguluje wydzielanie kreatyny (posiada kwas laurynowy) i zapobiega gromadzeniu się jej na skórze. Do tego działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, jest szybko wchłaniany przez skórę dlatego polecam smarować nim ciało, szczególnie po wykonaniu peelingu.
Przemywanie skóry octem jabłkowym – ma on właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, zawarte w nim kwasy złuszczają naskórek i odtykają mieszki włosowe.
Peeling kawowy – dzięki niemu  zapobiegniemy gromadzeniu się martwego naskórka wokół mieszków włosowych. Aby wykonać peeling, mieszamy fusy z kawy razem z oliwą i smarujemy ciało.

Podsumowanie

Sama zmagam się z tym problem. U mnie rogowacenie okołomieszkowe występuje z tyłu ramion, jednak w moim przypadku nie było to aż tak widoczne, ponieważ moje krostki nie miały czerwonego koloru tylko bardziej różowy, jednak gdy siedziałam z kimś to często dostawałam pytania typu; “zimno Ci? masz gęsią skórkę”, albo “czemu masz takie krostki?”

Na samym początku nie miałam pojęcia co to jest i większe krostki wyciskałam co przyczyniło się do blizn… Wszystkie sposoby wypisane powyżej przetestowałam i mogę szczerze powiedzieć, że odnotowałam bardzo dużą poprawę.

Nie zwracam już na to teraz większej uwagi, chociaż dalej wykonuje peelingi, jem owoce, warzywa, pije odpowiednią ilość wody i balsamuje ciało. Aktualnie moje krostki są w kolorze cielesnym, czasami jeszcze pojawi się czopek o kolorze brązowym, jednak występuje to bardzo rzadko i jeżeli się dokładnie nie przyjże to tego nie widzę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top