Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – Dlaczego warto i jak je wykonać

dwuetapowe oczyszczanie twarzy - krok po kroku

Oczyszczanie jest podstawą naszej pielęgnacji, bez niej reszta kroków nie ma sensu, ponieważ składniki aktywne z kolejnych produktów nie mogą przejść w głąb skóry.
Na naszej twarzy znajduje się takie zanieczyszczenia jak: kurz, brud, pot, sebum, bakterie, makijaż oraz kosmetyki użyte przed snem.

Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na powiększenie porów i  pojawienie się podrażnień, stanów zapalnych, wyprysków, zaskórników oraz na namnażanie się wolnych rodników, które sprawiają, że nasza skóra szybciej się starzeje (powodują rozpad elastyny i kolagenu).

Co to jest dwuetapowe oczyszczanie?

Dwuetapowe oczyszczanie, jak sama nazwa wskazuje jest to mycie twarzy wykonane w dwóch krokach. Najpierw produktem na bazie oleju np. olejkiem lub balsamem do demakijażu, a zaraz po tym kosmetykiem na bazie wody np. pianką lub żelem.

Dwuetapowy proces zapewnia głębsze oczyszczenie – więc nie ma wątpliwości, że skóra zostanie dokładnie oczyszczona i przygotowana na skuteczniejsze przenikanie kolejnych produktów do pielęgnacji skóry typu serum, krem. 

Mycie twarzy w ten sposób  zapoczątkowało się w Japonii i Korei Południowej, jest to część koreańskiego 10-etapowego systemu pielęgnacji skóry, który w ostatnich latach przeniósł się do kultury zachodniej.

Zalety dwuetapowego oczyszczania:




  • zapobiega gromadzeniu się sebum i bakterii
  • spowalnia starzenie się skóry
  • pozwala na lepsze wchłanianie produktów do pielęgnacji skóry
  • sprawia, że makijaż wygląda lepiej 
  • dogłębnie oczyszcza 
  • rozjaśnia skórę
  • minimalizuje wypryski i zaskórniki, poprzez dokładne oczyszczenie porów skóry

Dla jakiej cery dwuetapowe oczyszczanie jest odpowiednie?

Oczyszczanie dwuetapowe jest odpowiednie dla każdego rodzaju cery.
Osoby z cerą tłustą starają się nakładać jak najmniej produktów i unikają kosmetyków oleistych, ale dwuetapowe oczyszczanie sprawdzi się nawet przy skórze tłustej. Jak wiadomo olej przyciąga olej.
Dlatego to właśnie dzięki produktowi na bazie oleju pozbędziemy się nadmiaru sebum. Pamiętajcie, lepiej stosować dwa delikatne kosmetyki niż jeden mocny, który naruszy nam barierę hydrolipidową.                          

Krok pierwszy - olejek myjacy

Zazwyczaj kiedy się malujemy to chcemy, aby nasz makijaż utrzymywał się jak najdłużej, stosujemy kosmetyki wodoodporne i utrwalacze makijażu. Takie produkty bardzo ciężko zmyć, dlatego tutaj z pomocą przychodzi nam produkt, który zmyje nam zanieczyszczenia na bazie oleju, czyli sebum, makijaż oraz krem przeciwsłoneczny.

Możemy użyć w tym kroku: mleczka, płynu micelarnego, balsamu do demakijażu lub olejku, który może być w czystej postaci lub z emulgatorem. Te w czystej postaci trudniej zmyć i jest większe ryzyko, że zostawią tłusty film na skórze lub zapchają nam pory, dlatego bezpieczniej jest użyć te z emulgatorem, 

Nakładamy wybrany produkt na bazie oleju i okrężnymi ruchami przez około minutę masujemy twarz. Pomoże to w rozpuszczeniu zanieczyszczeń oraz poprawi krążenie krwi. Po wykonanym masażu zmywamy olejek ciepłą wodą – zmyje ona tłuszcz, a następnie zimną wodą, aby zamknąć oczyszczone pory. 

Jeżeli używacie wacika przy tym kroku to zamiast pocierać nim twarz przykładajcie go miejsce przy miejscu, aby nie podrażnić skóry. 

Masaż nie może być zbyt długi, ponieważ wmasowujemy zanieczyszczenia, które mogą powodować powstanie stanów zapalnych. 

 

Krok drugi - kosmetyk na bazie wody

W tym kroku używamy pianki lub żelu. Produkty te usuną nam resztki olejku i zanieczyszczenia których on nie domył. Zwróćcie uwagę na to aby produkt zawierał fizjologiczne pH i nie miał w swoim składzie SLS I SLES. 

 

→ Po umyciu skóry produktem na bazie oleju, myjemy twarz raz jeszcze, lecz teraz wybieramy produkt na bazie wody. Po czym osuszamy twarz, zamiast pocierać twarz ręcznikiem, przykładajcie go do skóry. 

 

jak często wykonywać oczyszczanie dwuetapowe

Jak często wykonywać dwuetapowe oczyszczanie?

Oczyszczanie dwuetapowe można wykonywać rano i wieczorem, jeżeli jednak nie czujesz takiej potrzeby lub po prostu nie masz tyle czasu to wystarczy, że będziesz oczyszczać skórę dwuetapowo tylko wieczorem – w takim wypadku rano używamy piankę lub żel. 

Dwuetapowe oczyszczanie - jaki olejek wybrać?

Cera tłusta

Rada: Szukaj lekkich olejków oczyszczających. W przypadku skóry tłustej unikałabym balsamów, ponieważ mogą być za ciężkie. Wybierz dowolny środek oczyszczający na bazie wody ze składnikami takimi jak aloes, zielona herbata i woda różana. Składniki te mają właściwości przeciwzapalne, kojące i nawilżające. 

Odpowiednie oleje: jojoba, arganowy, lniany, konopny, z czarnuszki, z pestek malin, z wiesiołka. 

Cera sucha i wrażliwa

Rada: Zawsze wybieraj delikatne środki oczyszczające, które nie zawierają konserwantów, substancji zapachowych i wysuszających alkoholi. Sucha skóra jest bardziej podatna na pojawienie się oznak starzenia. Dlatego wybieraj preparaty wzbogacone o składniki, takie jak: kwas hialuronowy, zielona herbata, olej jojoba, masło shea. 

Odpowiednie oleje: jojoba, kokosowy, z awokado, z orzechów laskowych, z pestek winogron, z dzikiej róży. 

Cera mieszana

Rada: Nie stosuj preparatów wysuszających oraz ściągających pory. Jest to cera która wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ ma cechy charakterystyczne dla cery tłustej i suchej. Musimy przy niej uwzględnić potrzeby obu cer. 

Odpowiednie oleje: konopny, jojoba, z wiesiołka, z czarnuszki, z pestek malin

Cera ze skłonnością do trądziku

Rada: Niektóre olejki mogą zatykać pory i nasilać zmiany trądzikowe, jednak dobrze dobrany olej może załagodzić objawy trądziku i poprawić stan Twojej cery. Wybieraj środki do mycia twarzy ze składnikami przeciwzapalnymi takimi jak: aloes, witamina E i zielona herbata. Składniki te łagodzą podrażnienia skóry. 

Odpowiednie oleje: ryżowy, konopny, tamanu, jojoba, z lawendy, z drzewa herbacianego, z pestek malin. 

Cera dojrzała

Rada:  Skóra się starzeje pod wpływem czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Przy tej cerze powinnaś zapobiegać procesowi starzenia, sprawdzą się produkty z ceramidami, witaminami C i E, koenzymem Q10 i kwasem hialuronowym. 

Odpowiednie oleje: kokosowy, awokado, oliwa z oliwek, z pestek brzoskwini, z orzechów makadamia, z orzechów laskowych, z pestek dyni. 

Polecane produkty

Cera tłusta / trądzikowa:
Cera sucha / dojrzała / wrażliwa:
Cera mieszana:

Podsumowanie

Jak widzicie dwuetapowe oczyszczanie nie jest trudne. Wystarczą nam do tego tylko dwa produkty. Może się to wydawać czasochłonne, ale tak naprawdę zajmie nam to około 2-3 minuty.

Ja stosuje dwuetapowe oczyszczanie codziennie wieczorem i najbardziej cieszę się  tego, że już nie mam problemu z zaskórnikami, których miałam sporo i które tylko kusiły do wyciskania, oprócz tego skóra jest rozświetlona i widać, że jest porządnie oczyszczona – jak spróbujecie będziecie wiedzieć co mam na myśli.  Ja do pierwszego kroku używam masełko oczyszczające z bandi na zmianę z olejkiem konopnym nacomi, a do drugiego piankę z ecolab. Dajcie znać, czy Wy też stosujecie dwuetapowe oczyszczanie twarzy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Zobacz wszystkie komentarze
MYLAQ

Cześć!
Takich wpisów ze świeczką szukać! Największym problemem tego typu zabiegów jest czas, a tutaj tylko 3 minuty? hmn. Próbujemy!

Pozdrawiam!

Scroll to Top