Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji twarzy. Jak je wyeliminować?

Błędu podczas pielęgnacji twarzy

Każda z nas chce mieć piękną i lśniąca cerę, często staramy się robić wszystko co w naszej mocy, aby właśnie taką cerę posiadać jednak nie zawsze się nam to udaje, głowimy się i czasami myślimy, że zrobiliśmy już przecież wszystko żeby było lepiej, a efektów dalej nie widać. Nasz problem może leżeć w jednej czynności która hamuje nas przed osiągnięciem upragnionego celu. W tym artykule przedstawiam Ci kilkanaście najczęściej popełnianych błędów pielęgnacji twarzy. Im więcej ich wyeliminujesz, bądź poprawisz w swojej pielęgnacji, tym efekty Twoich starań będą znacznie lepsze.

Nadmierne złuszczanie skóry

Jak wiadomo złuszczanie skóry jest świetnym zabiegiem dzięki któremu możemy się pozbyć m.in. martwego naskórka oraz innych zanieczyszczeń, a także pomaga innym produktom lepiej wchłaniać się w warstwy naszej skóry.

Powinniśmy jednak zachować ostrożność z częstotliwością jego wykonywania, ponieważ nadmierne złuszczanie nie przyniesie nam żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie może uszkodzić barierę ochronną skóry, a tym samym powodować podrażnienia skóry, stany zapalne oraz trądzik.

Jak często więc złuszczać skórę? To zależy głównie od naszej cery, nie powinniśmy robić tego częściej niż trzy razy w tygodniu. Jeżeli Twoja skóra jest sucha lub bardziej wrażliwa, w takim przypadku wystarczy, że złuszczysz ją raz – góra dwa razy w tygodniu, aby zobaczyć zadowalające efekty.
Jeżeli zauważysz na swojej skórze jakieś niepokojące oznaki nadmiernego złuszczania, postaraj się zmniejszyć częstotliwość, lub zamień produkty które stosujesz do złuszczania, na bardziej łagodne.

Stosowanie zbyt wielu produktów na raz

My kobiety już tak mamy, że gdy zobaczymy w drogerii lub u naszego ulubionego influencera jakiś nowy produkt, to od razu budzi się w nas myśl „hmm muszę tego spróbować”! Popadając w ten wir, po jakimś czasie okazuje się, że Twoja gablota pielęgnacyjna to zbiór preparatów które w żadnym stopniu Ci nie pomagają, a nawet gorzej! Mogą Ci zaszkodzić.

Czasami też dzieje się tak , że nakładamy wiele produktów o tym samym działaniu na raz, aby osiągnąć szybsze i lepsze rezultaty. Taki sposób postępowania jest dla naszej skóry opłakany w skutkach, ponieważ zamiast mieć piękna promienną cerę w efekcie zostaje ona podrażniona, nagle wyskakuje więcej wyprysków niż przedtem i ogólnie wyglądamy tragicznie. 

Bazą naszej pielęgnacji powinien być dobrej jakości krem oraz serum, a resztę preparatów dokładamy w zależności od potrzeb naszej skóry.
Nie popadajmy w ten wir który nie przyniesie żadnych korzyści, a dodatkowo tylko uszczupli nam portfel.

Brak regularności w pielęgnacji

Z pielęgnacją jest podobnie jak z dietą, musisz prowadzić ja regularnie, aby zobaczyć jakiekolwiek efekty. Podczas stosowania niektórych produktów, takich jak retinol, niacynamid, czy nawet witamina C, będą musiały minąć tygodnie zanim zobaczysz maksymalne rezultaty, dlatego ważne jest, aby konsekwentnie trzymać się swojej rutyny pielęgnacyjnej. Oczyszczaj, nawilżaj, filtruj, a Twoja skóra w przyszłości na pewno Ci za to podziękuje.

Nakładanie kosmetyków w złej kolejności

Dobranie odpowiedniego kosmetyku do naszej skóry to nie lada wyczyn, ale bez zachowania odpowiedniej kolejności nakładania produktów, nawet najlepszy składnik nie będzie działał jak
powinien.

Wyobraź sobie, że nakładasz retinol chwilę po zastosowaniu olejku na twarz – w jaki sposób ma się on wchłonąć w Twoją skórę, kiedy jest blokowany przez olejek?

Produkty do pielęgnacji skóry powinny być nakładane od najcieńszych do najgęstszych
. Na samym początku powinny być produkty na bazie wody, później o właściwościach zmiękczających lub bardziej olejowych.

Prawidłowa kolejność w pielęgnacji twarzy powinna wyglądać tak:

Kolejność w pielęgnacji

Oczyszczanie twarzy > Tonik > Serum > Krem pod oczy > Krem nawilżający > Olejek do twarzy > I na samym końcu zawsze krem SPF

Za mała ilość snu

Zbyt mała ilość snu niesie za sobą konsekwencje dla naszego organizmu, ale również dla naszej skóry. Wysypianie się jest bardzo ważne, ponieważ niewystarczająca ilość snu sprawia, że skóra jest niewypoczęta, wychodzą cienie pod oczami, robi się ona blada, może dochodzić do odwodnienia, zaczerwienienia i powstawania wyprysków. Brak snu wpływa również na poziom pH naszej skóry, obniża go, przez co ma ona mniej blasku i wygląda na starszą.

Brak kremu SPF w pielęgnacji

Jest to powszechny problem w pielęgnacji. Słońce jest dla naszej skóry jednym z największych zagrożeń, ponieważ przyczynia się do powstawania przebarwień, zmarszczek, przyśpiesza jej proces starzenia się, a co najgorsze może zwiększać ryzyko powstania raka skóry.
Używanie kremu SPF jest niezbędnym krokiem, aby temu zapobiec, jednakże stosowanie go tylko w letnie słoneczne dni nie rozwiąże problemu.
Szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe występuje zawsze, nawet w zimne pochmurne dni, wnika ono w naszą skórę i działa na jej niekorzyść, dlatego też bardzo ważne jest całoroczne stosowanie filtru przeciwsłonecznego, wystarczy SPF 30.

Regulacja brwi przed nałożeniem makijażu

Każda z nas tak ma, że przed jakimś ważnym wyjściem, na miasto, na imprezę lub po prostu do znajomych próbuje doprowadzić swój wygląd do perfekcji, patrzymy się w lustro i coś nam nie pasuje, widzimy dodatkowe włoski w naszych brwiach, w miejscach w których nie powinny się znajdować i zaczynamy je wyrywać, po czym nakładamy makijaż i wychodzimy.

Popełniamy w ten sposób okropny błąd, ponieważ na świeże rany nakładamy makijaż i kosmetyki które jeszcze bardziej podrażniają naszą skórę i w efekcie, zamiast kilku ledwo widocznych włosków mamy czerwone krosty na twarzy które ciężko jest czymkolwiek zatuszować. Jeżeli decydujesz się na regulacje brwi, zrób to przynajmniej 3 godziny przed nakładaniem jakichkolwiek kosmetyków. 

Nie używanie toniku

Po kontakcie twarzy z wodą, zostaje naruszona naturalna bariera ochronna skóry przez co jest ona narażona na podrażnienia, przesuszenia i wysypki.
Używanie toniku chwilę po umyciu twarzy, jest bardzo istotne dla naszej skóry, ponieważ nawilża ją, usuwa ostatnie zanieczyszczenia które tkwią w naszych porach, ale oprócz tego poprawia koloryt oraz wyrównuje poziom pH.

Tonik nadaje się do każdej cery, dlatego jeśli zależy Ci na lśniącej i nawilżonej cerze, to nie powinnaś pomijać kroku tonizowania w swojej pielęgnacji.
Bardzo ważne jest też, aby znaleźć taki tonik który nie posiada w sobie alkoholu, ponieważ w innym wypadku efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Zła dieta

Niezdrowa żywność odbija się nie tylko na naszym zdrowiu, ale również na naszej skórze. Złe jedzenie może być powodem różnego rodzaju wyprysków, oraz innych niedoskonałości.
Żaden kosmetyk nie pomoże, jeśli najpierw nie zadbasz o swoją skórę od wewnątrz, tzn. dodaj do swojej diety więcej kolorowych warzyw i owoców, postaraj się unikać lub ograniczyć spożywanie produktów takich jak, alkohol, fast foody i biały cukier, a po czasie Twoja skóra Ci za to podziękuje.

Pomijanie stosowania kremu nawilżającego

Bez względu na rodzaj, każda cera (nawet tłusta) potrzebuje nawilżenia, jest to niezbędne dla zachowania zdrowej bariery skóry.
Stosowanie kremu nawilżającego ma wiele zalet, między innymi pomaga on skórze regulować produkcję sebum, ujędrnia cerę i sprawia, że jest ona bardziej elastyczna, dzięki efektowi nawilżenia zmniejsza się też ryzyko przesuszenia skóry.

Podczas wybierania kremu upewnij się , że posiada on odpowiednie składniki dla Twojej cery, nie wywołujące żadnych wyprysków i reakcji alergicznych.

Wyciskanie pryszczy

Wiadomo pryszcze, nie są niczym fajnym i wiele osób uważa, że wyciskanie ich rozwiąże problem i znikną, niestety jest to nieprawda.
Wyciskając pryszcze możemy nabawić się więcej problemów, niżeli miałoby to nam w jakikolwiek sposób pomóc, nie dość że w wielu wypadkach jest to bolesne, to może doprowadzić do powstawania blizn, pozwalasz bakterią z zewnątrz dostać się do środka, możesz jeszcze bardziej zwiększyć stan zapalny skóry.

Zamiast wyciskać, zaatakuj pryszcze od innej strony, zadbaj pierw o odpowiednią dietę, pamiętaj o higienie oraz zaopatrz się w składniki pomagające w walce z trądzikiem takie jak: retinol, kwasy aha, niacynamid lub olejek z drzewa herbacianego.

Sok z selera również świetnia działa na trądzik! Nie słyszałaś o nim? Sprawdź tutaj

Jeżeli przytrafi Ci się taka sytuacja, że musisz wycisnąć pryszcza, i nie możesz się przed tym powstrzymać, upewnij się że robisz to dobrze. Ściśnij go opuszkami palców i delikatnie naciskaj w dół, jeżeli będzie gotowy to wystrzeli, jeżeli musisz użyć siły to zostaw go! Oznacza to, że nie jest jeszcze gotowy.

Częste dotykanie twarzy i brak dezynfekcji telefonu

W ciągu dnia dotykamy wiele przedmiotów – koszyk w sklepie, klucze, pieniądze, poręcze, ale też witamy się z innymi osobami. Przez to do naszych rąk przedostaje się bardzo dużo zanieczyszczeń oraz bakterii, których nie widzimy gołym okiem. Warto jest kontrolować nawyk dotykania twarzy, ponieważ przenosimy na nią to co znajduje się na naszych dłoniach i tym samym przyczyniamy się do powstawania niedoskonałości.

Pamiętajcie również aby dezynfekować telefon, bardzo często trzymamy go w rękach a później przykładamy do twarzy. Niektórzy mogą uważać, że jest to bzdura lub popadanie w skrajność, ale jakiś czas temu miałam problem z pryszczami, które wyskakiwały mi w jednym miejscu, czasami był to jeden pryszcz, ale zdarzały się momenty, że pojawiały się trzy obok siebie. Długo szukałam przyczyny, pewnego dnia stwierdziłam, że zacznę dezynfekować
telefon, wiecie co? Mój problem zniknął.

Nasze problemy skórne nie muszą być spowodowane tylko kosmetykami, warto szukać przyczyn w innych czynnikach, nawet w takich które czasami wydają się dla nas bezsensu.

Demakijaż przed snem

Czy zawsze zmywasz makijaż przed snem? Nawet jeżeli wracasz w nocy do domu? Ja znam osoby, które nie zmywają makijażu przed spaniem, mało tego rano również tego nie robią.
Na wczorajszy makijaż nakładają nowy, widząc błąd tylko w tym, że poszewka jest brudna. Niestety niezmywanie makijażu może prowadzić do takich problemów jak alergie, podrażnienie, wysypki, przyspiesza starzenie skóry oraz nasze rzęsy mogą stać się łamliwe.

Używanie brudnego ręcznika

Ręczniki zatrzymują wilgoć co pomaga przetrwać bakterią, oprócz nich znajdują się na nim martwe komórki skóry, ale także kurz i brud.

Wyobraźcie sobie, że teraz tym ręcznikiem wycieracie twarz – wszystkie zanieczyszczenia wraz z bakteriami przenoszą się na skórę co powoduje powstanie wyprysków. Dlatego pamiętajcie o czystym oraz osobnym ręczniku do twarzy.

Fajnym i higienicznym rozwiązaniem jest stosowanie ręcznika papierowego. Po umyciu twarzy przykładamy go do skóry (bez pocierania) aby ją osuszyć.

Zbyt mocny demakijaż oczu

Czasami bywają dni, że nie mamy siły na demakijaż. Chcemy to zrobić bardzo szybko i połozyć się spać, jednak szybkie i energiczne pocieranie oczu może tylko zaszkodzić. Skóra wokół nich jest bardzo cienka i delikatna. Przez tak mocne pocieranie skóra może być zaczerwieniona, a zmarszczki mogą się pogłębić.

Jak wykonać demakijaż oczu aby sobie nie zaszkodzić?

Nasączyć wacik > Przyłożyć do oczu i przetrzymać parę sekund aby makijaż się rozpuścił > Zetrzeć resztki makijażu ruchami w dół

Używanie brudnych pędzli do makijażu

Mycie pędzli jest bardzo ważne, ponieważ zbiera się na nich brud, kurz, martwy naskórek, łój, resztki kosmetyków oraz bakterie. Czynniki te mogą doprowadzić do zapchania porów, alergii, zapalenia oczu, oraz powstawania wyprysków.

Jak często powinniśmy je oczyszczać? Pędzle przeznaczone do kosmetyków sypkich minimum raz w tygodniu, zaś stosowane przy produktach płynnych takich jak podkład czy krem codziennie.

Rzadka zmiana pościeli

Jak często zmieniasz pościel? Dermatolodzy sugerują aby robić to minimum raz w tygodniu, jednak nalegają aby poszewkę na poduszkę zmieniać częściej, nawet co 2 dni, szczególnie przy cerze trądzikowej.
Na naszych poduszkach znajduje się wiele zanieczyszczeń, takich jak: kurz, sierść zwierząt (oczywiście, jeżeli posiadasz jakieś zwierzątko), pot, martwy naskórek, a nawet sebum ze skóry głowy wraz z produktami użytymi do pielęgnacji włosów np. maseczki czy oleje. Wymienione przykłady mogą prowadzić do alergii, podrażnień oraz zapchania porów.

Makijaż na siłowni

Wiele osób czuje się lepiej w makijażu, nie ma nic w tym złego. Jednak musicie wiedzieć, że makijaż na siłownie powinien być lekki, najlepiej jak podkreślimy tylko rzęsy. Podczas treningu się pocimy, pory zaczynają się rozszerzać aby odparować wodę, jednak nasz makijaż je blokuje i tym samym prowadzi do ich zapychania.

Nie stosowanie pielęgnacji na noc

Czy Twoja skóra po obudzeniu jest pozbawiona blasku oraz wydaje się matowa? Prawdopodobnie jest to konsekwencja nie stosowania odpowiedniej pielęgnacji na noc.
W nocy nasza skóra przechodzi w tryb regeneracji i komórki naszej skóry się odbudowują, w tym czasie nasza skóra lepiej wchłania składniki aktywne.

Możemy jej pomóc zregenerować się jeszcze szybciej używając odpowiednich dla nas produktów. Dzięki temu nasza skóra będzie odmłodzona oraz odżywiona.

Jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja?

Demakijaż > Kosmetyk myjący na bazie wody np. żel lub pianka > Tonik > Serum > Krem pod oczy > Krem nawilżający

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Zobacz wszystkie komentarze
JolaW

Bardzo trafne rady 🙂 Zgadzam się ze wszystkim. Uważam ,że najważniejszy jest demakijaż ,o którym nie możemy zapominać. Przy okazji polecam moje ulubione wielorazowe waciki od glov 🙂

Scroll to Top