Pielęgnacja cery mieszanej w kilku prostych krokach

pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku

Cera mieszana to jedna z najczęściej występujących cer, jest połączeniem skóry suchej/normalnej i tłustej. Pielęgnacja jej może wydawać się skomplikowana, ponieważ w pielęgnacji trzeba uwzględnić potrzeby obu cer.
Skóra tłusta
jest błyszcząca, gruba i ma tendencje do pojawiania się zaskórników oraz wyprysków, zaś cera sucha jest cienka, szara, może się łuszczyć i ma skłonność do podrażnień. 
Jeżeli więc Twoja skóra w “strefie T” ( czyli na czole, nosie i brodzie) błyszczy się , a na policzkach i skroniach  jest przesuszona lub normalna to prawdopodobnie jesteś posiadaczką cery mieszanej.

Przyczyny cery mieszanej

Cera mieszana powstaje na skutek zakłócenia równowagi wodno-lipidowej na powierzchni naskórka. Najczęściej pojawia się po 20 roku życia u osób, które wcześniej miały cerę tłustą. 
Oprócz tego może być uwarunkowana genetycznie, lub pojawić się przez niewłaściwą  pielęgnację lub zmiany hormonalne. 

Dlaczego "strefa T" się przetłuszcza?

Na czole, nosie i brodzie znajduje się wiele gruczołów łojowych, produkują one łój, który zatrzymuje wodę w naskórku oraz zapobiega wnikaniu bakterii. Dzięki temu skóra jest mniej podatna na podrażnienia. Jednakże, przez złą pielęgnacje, stres, nieodpowiednią dietę lub zaburzenia hormonalne, może dojść do nadprodukcji sebum co w efekcie sprawia, że Twoja skóra jest tłusta. 

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Cera mieszana ma cechy charakterystyczne cery tłustej, jak również cery suchej. 

  • Skóra tłusta pojawia się najczęściej na czole, nosie i brodzie, czyli tak zwanej “strefie T “, natomiast skóra sucha lub normalna pojawia się w pozostałych miejscach – policzkach, skroniach i żuchwie. Zdarzają się przypadki, że jest odwrotnie.

  • “Strefa T”  błyszczy się, jest lepka w dotyku, możemy zauważyć na niej rozszerzone pory, zaskórniki i wypryski, zaś skóra sucha jest cienka, szara, może się łuszczyć.

  • Przetłuszczająca się część twarzy jest odporna na działanie czynników chemicznych, a miejsca suche są wrażliwe i skłonne do podrażnień.

  • Skóra po kontakcie z wodą i mydłem może reagować zaczerwieniem, uczuciem napięcia i pieczenia.
pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku

Pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku

W pielęgnacji cery mieszanej musisz skupić się na nawilżeniu i ochronie miejsc suchych, a zarazem na normalizacji miejsc przetłuszczających się.

Unikaj kosmetyków z alkoholem w składzie, który znajdziemy pod nazwami: Alcohol denat, Ethyl Alcohol, Ethanol, Alcohol, Isopropyl Alcohol. 

Krok pierwszy - oczyszczanie

  • RANO: Skórę należy oczyszczać rano jak i wieczorem. Z rana na twarzy znajdują się pozostałości z kosmetyków użytych przed snem, zabrudzenia z pościeli, kurz oraz zalegająca warstwa sebum. Do oczyszczania cery mieszanej sprawdzi się pianka lub żel, jeżeli będziesz odczuwać efekt ściągnięcia skóry to wypróbuj mleczko przeznaczone do cery mieszanej.

     

  • WIECZOREM:ciągu dnia skóra ma kontakt z kosmetykami, zebranym sebum, bakteriami oraz zanieczyszczeniami, dlatego też potrzebuje dokładniejszego oczyszczenia. W wieczornej pielęgnacji polecam wam oczyszczanie dwuetapowe (jeżeli chcecie się dowiedzieć o nim więcej do zajrzyjcie TUTAJ)Najpierw stosujemy mleczko, płyn micelarny lub olejek (wykonujemy masaż wybranym olejem przez 2-3 minuty), a następnie myjemy twarz produktem na bazie wody np. tym, co rano.

    Polecane oleje do mycia twarzy dla cery mieszanej: olej 
    konopny, olej jojoba, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej z pestek malin. 

Krok drugi - tonizacja

Toniki/hydrolaty – pomogą skórze lepiej przyjąć składniki aktywne z następnie użytych kosmetyków oraz zapobiegną rozwojowi bakterii. Do cery mieszanej świetnie spiszą się toniki normalizujące i nawilżające bez zawartości alkoholu. 

Krok trzeci - nawilżenie

Nawilżać powinno się każdy rodzaj cery. Jeżeli nie będziesz tego robić, to skóa będzie chciała zrobić to za Ciebie, co w efekcie wywoła nadprodukcje sebum. 

1. Serum/emulsja – tutaj produkty wybieramy indywidualnie do potrzeb skóry – niacynamid, witamina C, serum odżywcze, serum nawilżające itd. 

2. Na serum nakładamy krem lub olej – wybór należy do Ciebie. Jedna cera zareaguje bardzo dobrze na olej, a druga przyniesie odwrotne skutki. 

Jeżeli zamiast serum/esencji stosujesz żel aloesowy lub kwas hialuronowy, to pamiętaj aby nałożyć coś na wierzch np. krem, ponieważ bez odpowiedniej warstwy ochronnej, produkt będzie wyciągał wodę ze skóry i tym samym powodował jej przesuszenie, a w konsekwencji wyrzut łoju.

Krok czwarty - ochrona przeciwsłoneczna

Słońce emituje dwa rodzaje promieniowania: promienie UVA i UVB. 
Promienie UVA przyczynia się do starzenia skóry, co powoduje powstanie zmarszczek i zwiotczenie. Promienie UVB jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne oraz jest rakotwórcze.
SPF używamy przy każdym rodzaju cery. Niezależnie od pory roku i pogody.  

Kroki dodatkowe w pielęgnacji cery mieszanej

Złuszczanie Peeling wykonujemy 1-2 w tygodniu. Do cery mieszanej najlepiej sprawdzą się peelingi drobnoziarniste i enzymatyczne, ponieważ są delikatne i nie naruszą bariery hydrolipidowej. Oczywiście jeżeli masz taką potrzebę to możesz nałożyć na tłuste miejsca mocniejszy peeling np. kwasowy, a na suche enzymatyczny. 

Maski –  Tak jak w przypadku złuszczania, możemy miejsca tłuste i miejsca suche potraktować osobno, np. na “strefę T” nałożyć maseczkę oczyszczającą, a na suche obszary maskę nawilżającą. Jeżeli jednak nie masz tyle czasu, lub po prostu Ci się nie chce to do cery mieszanej spiszą się glinki, maski nawilżające, maski na bazie alg i miodu oraz maski z witaminą E. 

Zwróć uwagę aby maseczki nie zawierały alkoholu, SLS I SLES (najczęściej są obecne w maskach typu peel-off). Maseczki te mogą wysuszyć nam skórę.

pielęgnacja skóry rano i wieczorem

Odpowiednie składniki aktywne dla cery mieszanej:

  • mocznik
  • skwalan
  • fosfolipidy
  • wyciąg z zielonej herbaty
  • witamina c
  • kwas mlekowy
  • wyciąg z aloesu
  • alantoina

 

  • tlenek cynku
  • ekstrakt z nagietka lekarskiego
  • ekstrakt z szałwii lekarskiej 
  • oczar wirginijski
  • kwas hialuronowy
  • kwas salicylowy
  • korzeń z lukrecji
  • miód

Najczęstsze błędy przy pielęgnacji cery mieszanej:

  1.  Używanie kosmetyków tylko do jednego rodzaju skóry – najlepiej stosować kosmetyki przystosowane do cery mieszanej, które zawierają składniki nawilżające, a jednocześnie normalizujące pracę gruczołów łojowych.
  2.  Brak nawilżenia – zarówno skóra sucha jak i tłusta potrzebują nawilżenia, w przeciwnym wypadku skóra będzie produkować więcej sebum.
  3. Używanie kremu matującego na całą twarz – pogorszy on stan suchych miejsc na skórze.
  4. Niedokładny demakijaż – skutkuje, że pojawi się więcej zaskórników i wyprysków.

Czynniki, które mają negatywny wpływ na Twoją cerę:

→ palenie papierosów
→ stosowanie brudnego ręcznika
→ spożywanie w nadmiarze słodyczy
→ częste dotykanie twarzy
→ długie kąpiele w gorącej wodzie
→ stres
→ regularne korzystanie z solarium
→ długie przebywanie na słońcu
spożywania nadmiernej ilości kawy oraz alkoholu
→ stosowanie brudnych pędzli
→ wyciskanie wyprysków

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top