Retinol – Jak zacząć swoją przygodę z tym składnikiem?

Retinol od a do z

Cienka, sucha i zwiotczała skóra, do tego pojawiające się zmarszczki oraz plamy…
Starzenie skóry jest ciężkie do kontrolowania. Na szczęście istnieje składnik, który jest w stanie Ci pomóc z tymi problemami i nie tylko! Tym składnikiem jest retinol, inaczej znany jako witamina A.
Od lat retinol uważa się za jeden z najlepszych składników aktywnych działających przeciwstarzeniowo.
Według dermatologów jest to główny związek chemiczny, który pomoże Ci w walce o piękną cerę. Wiele badań naukowych pokazuje jego skuteczność, a żaden inny składnik aktywny nie ma takiego wpływu na skórę właściwą i naskórek jak retinol.

W tym artykule przyjrzymy się jak działa retinol oraz jak go stosować, by wyciągnąć z niego jak najwięcej i nie zrobić sobie przy tym krzywdy.

Co to jest retinol?

Retinol jest to forma witaminy A. Składnik ten jest jednym z najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych co pokazują liczne badania naukowe. Jednak nie działa on tylko na starzenie się skóry. Oprócz tego ma właściwości rozjaśniające, wygładzające oraz jest bardzo skutecznym składnikiem w leczeniu trądziku. Ze względu na swoje niezawodne działanie nazywany jest „witaminą młodości”.

Znajdziemy go w kremach, tonikach oraz serach. Nasz organizm potrafi syntetyzować witaminę A z beta-karotenu (znajdziesz go w żółtkach jaj, szpinaku, marchwi oraz morelach). Niestety z upływem czasu zdolności do przyswajania tej witaminy słabnie, a nasza skóra robi się cienka, sucha i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki.

Wiele osób zastanawia się jaki wiek jest dobry na rozpoczęcie kuracji z retinolem, tak naprawdę wiek nie ma tutaj znaczenia, tylko problemy skórne. Zazwyczaj pierwsze zmarszczki można zauważyć w wieku 25 lat, jednak u jednych pojawiają się wcześniej, a u drugich później.

Dlatego moim zdaniem jeżeli widzisz u siebie pierwsze zmarszczki, masz przebarwienia lub blizny, możesz śmiało zacząć pielęgnację z retinolem. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Jak działa retinol?

Jak działa retinol?

Retinol w kontakcie ze skórą przekształca się w kwas retinowy i wchłania się do jej głębszych warstw. W skórze właściwej zwiększa syntezę kolagenu oraz wpływa na zwiększenie liczby i aktywności fibrolastów – dzięki temu poprawia się jędrność, elastyczność oraz nawilżenie skóry.

Jak już wiesz składnik ten hamuje starzenie się skóry, dzieje się tak poprzez blokowanie metaloproteinaz macierzy zewnątrzkomórkowej (zabezpiecza to kolagen przed degradacją). Oprócz tego retinol aktywuje przebudowę włókien retikulinowych i powstawanie nowych naczynek krwionośnych w warstwie brodawkowatej skóry właściwej.

Warto wiedzieć, że retinol nie działa od razu, a na jakiekolwiek efekty trzeba poczekać nawet do 4 – 8 tygodni.

Dlaczego warto stosować retinol?

  • Spłyca zmarszczki
  • Leczy stany zapalne
  • Reguluje wydzielanie sebum co zapobiega powstawaniu zaskórników
  • Ujędrnia i poprawia gęstość skóry
  • Rozjaśnia przebarwienia
  • Redukuje szkodliwy wpływ wolnych rodników
  • Regeneruje skórę
  • Zwiększa produkcje kolagenu i elastyny
  • Zmniejsza widoczność blizn
  • Zapobiega szorstkości skóry oraz wygładza ją dzięki delikatnemu złuszczeniu
  • Wzmacnia barierę ochronną skóry
  • Zapobiega ucieczce wilgoci

Przeciwwskazania do stosowania retinolu

  • Przerwana ciągłość naskórka
  • Ciąża
  • Karmienie piersią
  • Podrażniona skóra
  • Częste przebywanie na słońcu
  • Stosowanie kosmetyków z kwasami
skutki uboczne stosowania retinolu

Skutki uboczne stosowania retinolu

Przez stosowanie zbyt wysokiego stężenia lub przez zbyt częste stosowanie retinolu mogą pojawić się skutki uboczne takie jak: łuszczenie skóry, zaczerwienienie, swędzenie oraz pieczenie. 

Pamiętaj jednak, że nawet niskie stężenie może wywołać skutki uboczne, szczególnie w pierwszych sześciu tygodniach leczenia. Jeśli po upływie sześciu tygodni nadal będziesz odczuwać skutki uboczne, zmień produkt i zacznij stosować niższe stężenie retinolu lub stosuj go rzadziej. 

Jakie stężenie wybrać?

W kosmetykach takich jak krem czy serum możesz znaleźć retinol w stężeniach od 0.1% do 2%. W produktach pod oczy stężenie jest niższe ze względu na cienką i delikatną skórę, która się tam znajduje. Wynosi ono ok. 0.1-0.3 %

Jeżeli chcesz zacząć kuracje retinolem to na samym początku najlepiej będzie zacząć ze  stężeniem 0.2-0.5%. W ten sposób unikniesz niechcianych skutków ubocznych wymienionych wyżej.

Jak stosować retinol?

Oczywiście retinolu nie stosuje się codziennie. Na samym początku musisz zbudować tolerancję na ten składnik, dlatego zacznij wprowadzać go stopniowo. Przez pierwsze 4 tygodnie stosuj go 2 razy w tygodniu co trzy dni, po tym czasie zwiększ do 3 razy tygodniu co dwa dnia.
Po 6 tygodniach możesz wprowadzić kosmetyk z większym stężeniem, zaczynając ponownie od 2 razy w tygodniu.

Ważne jest, aby obserwować swoją skórę, jeżeli zauważysz podrażnienie, zmniejsz częstotliwość nakładania kosmetyku.

Krok pierwszy: Oczyść skórę (retinol powinno stosować się wieczorem, ponieważ przy kontakcie ze słońcem ulega degradacji).
Krok drugi: Osusz skórę (nałożenie retinolu na mokrą skórę może zwiększyć podrażnienie).
Krok trzeci: Nałóż produkt z retinolem (pamiętaj, że więcej nie oznacza lepiej, odpowiednia ilość to mniej więcej ziarenko grochu).
Krok czwarty: Gdy produkt się wchłonie – nałóż krem nawilżający.

Podczas kuracji z retinolem warto stosować kosmetyki łagodzące, odbudowujące oraz regenerujące. Zminimalizują one ryzyko wystąpienia podrażnień.

Sprawdzą się przy tym takie składniki aktywne jak:

  • ceramidy
  • panthenol
  • alantoina
  • mocznik
  • witamina E
  • wąkrota azjatycka
  • gliceryna
  • trehaloza

Co zrobić jak retinol podrażni skórę?

Na początku zastanów się, czy nie stosujesz innego składnika, który może podrażniać skórę np. kwasy. Jeżeli jesteś pewna, że to retinol, wstrzymaj jego stosowanie, kontynuuj nawilżenie i ochronę przeciwsłoneczną.

Gdy stan Twojej skóry się poprawi, a będziesz chciała dalej kontynuować swoją kurację to zacznij stosować mniejsze stężenie lub stosuj kosmetyk z retinolem rzadziej.

Łączenie retinolu z innymi składnikami

Składniki aktywne, które warto łączyć z retinolem

Retinol + niacynamid 

Niacynamid (witamina B3) jest to stabilny składnik, który zmniejszy ryzyko pojawienia się  skutków ubocznych wywołanych przez retinol, ponieważ działa łagodząco, odbudowująco oraz wzmacniająco. 

Retinol + ceramidy 

Ceramidy (nazywane cementem międzykomórkowym) tworzą na skórze powłokę, która ją chroni przed utratą wody, co korzystnie wpływa na nawilżenie skory. 

Retinol + peptydy

Peptydy wpływają na syntezę kolagenu i elastyny, przyspieszają gojenie oraz wygładzają i pomagają w redukcji drobnych zmarszczek. 

Retinol + humektanty 

Humektanty to substancje nawilżające, które pomagają zatrzymać wodę w skórze oraz przez swoje właściwości zniwelują podrażnienie, czy wysuszenie skóry spowodowane stosowaniem retinolu. Przykładowe składniki to: kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, panthenol oraz ekstrakt z aloesu.

Krem spf z retinolem

Pamiętaj o kremie SPF

Wystarczy, że spędzisz tylko kilka minut na słońcu podczas stosowania retinoidów , a szybko zauważysz, że Twoja skóra jest znacznie bardziej wrażliwa na promienie UV, niż zazwyczaj.

Dzieje się tak, ponieważ nowe komórki skóry zastępują stare w szybszym tempie, niż wcześniej, oczywiście ma to swoje zalety, np. pomaga zmniejszyć trądzik oraz zapobiega zmarszczkom. Niestety sprawia również, że Twoja skóra staje się bardziej wrażliwa na światło słoneczne – zwłaszcza w pierwszych tygodniach stosowania.
Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą Ci chronić skórę oraz zmniejszyć ryzyko uszkodzeń, jakie wywołuje słońce.

W słoneczne dni, kiedy Twoja skóra jest wystawiona bezpośrednio na światło słoneczne, może ulec poparzeniu w mniej, niż 15 minut. Wystarczy, że wyjedziesz z psem na spacer, a skóra zostanie uszkodzona przez słońce.

W dni o wysokim wskaźniku UV najlepiej, jak zminimalizujesz swoją ekspozycję na słońce w południa, zaplanuj czas spędzony na zewnątrz na wczesny ranek lub późne popołudnie, kiedy promieniowanie UV jest dużo mniej intensywne.

Unikanie ekspozycji na słońce jest najlepszym rozwiązaniem, jednak nie zawsze jest to możliwe, np. jak jesteś na wakacjach. Co wtedy? Musisz pamiętać, aby ochraniać skórę za pomocą kremu SPF.

Podczas wybierania kremu SPF, zwróć uwagę na dwa czynniki. Pierwszym jest numer SPF, który oznacza siłę filtru przeciwsłonecznego. Im wyższy jest wskaźnik SPF, tym lepiej zwłaszcza jeśli jesteś osoba o jasnej karnacji. Drugim czynnikiem jest zdolność kremu do ochrony skóry zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Krem SPF działa najskuteczniej, gdy nałożysz go mniej więcej 15 minut przed wyjściem na słońce, jeżeli długo przebywasz na słońcu, staraj się nakładać kolejne warstwy ochronne co 2 godziny, aby utrzymywać odpowiedni poziom ochrony.

Jeżeli zauważysz, że Twoja skóra jest lekko poparzona po całym dniu spędzonym na zewnątrz, to najlepiej będzie jak w ciągu kilku następnych dni będziesz unikać dalszej ekspozycji na słońce oraz dasz skórze się zregenerować.

Jak przechowywać retinol?

daty ważności

Kosmetyki z retinolem tak jak witaminę C należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, ponieważ ekspozycja na światło może sprawić, ze kosmetyk będzie bezużyteczny dla Twojej skory. Możesz przechowywać go zarówno w temperaturze pokojowej jak i w lodówce. Ważne, aby był jak najdalej słońca

 

Oprócz tego sprawdzaj, czy buteleczka np. po serum jest dokładnie zakręcona oraz pilnuj daty ważności. Jeżeli na produkcie nie ma napisanej daty, to przyjrzyj się rysunkowi słoiczka (takiemu jak na obrazku wyżej), 6M – 6 miesięcy itd.

Proponowane kosmetyki

Podsumowanie

Mam nadzieje, że mój artykuł pomógł Ci wszystko zrozumieć odnośnie retiniolu. Jeżeli masz jakieś pytania, możesz śmiało pisać. Pamiętaj, że na efekty trzeba trochę poczekać, ale naprawdę warto. Nie zaczynaj też od wysokich stężeń, ponieważ to nie przyśpieszy jego działania, a może tylko zaszkodzić.

Daj znać w komentarzu czy stosujesz produkty z retinolem, czy widzisz już jakieś efekty i, czy masz swój ulubiony kosmetyk z tym składnikiem 🙂 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top