Sok z selera na trądzik – czy to faktycznie działa?

Sok z selera naciowego

Moda na picie soku z selera naciowego przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie trend ten rozpowszechnił się już kilka lat temu za sprawą bestsellerowej książki Anthonyego WilliamaCelery juice: The most poweful medicine of our time. Healing millions worldwide.

Autor przedstawia w niej właściwości odżywcze i lecznicze soku z selera naciowego. Okazuje się, że to niepozorne warzywo posiada niesamowite bogactwo substancji aktywnych, które mogą realnie przyczynić się do poprawy naszego zdrowia, samopoczucia, a także wyglądu naszej skóry.

W popularnych serwisach internetowych takich jak Instagram, YouTube, czy Facebook można znaleźć całe mnóstwo historii osób, które latami bezskutecznie walczyły z różnego rodzaju problemami skórnymi i odniosły wymierne korzyści z codziennego picia soku z selera naciowego. Jest on pomocny między innymi w leczeniu nawet bardzo uporczywego trądziku, łojotoku, zaskórników, nadmiernego łuszczenia się skóry, egzemy, pokrzywki alergicznej, grzybic i wielu innych chorób skórnych.
W tym artykule przedstawię Ci, jak działa sok z selera i jak go stosować.

Sok z selera naciowego

Co zawiera sok z selera?

Sok z zielonych łodyg selera to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Jest on bogaty między innymi w cenne dla naszego zdrowia składniki jak:

  • witaminy C, A, E, PP
  • kwas foliowy
  • magnez
  • żelazo
  • wapń
  • cynk
  • fosfor
  • potas
  • flawonoidy

To niepozorne warzywo ma silne właściwości przeciwzapalne, antyutleniające, odmładzające oraz przeciwnowotworowe. Ponad 90% składu soku z selera stanowi woda, więc picie go doskonale nas nawodni i wspomoże wypłukiwanie toksyn z organizmu. Między innymi ro właśnie tej cennej właściwości zawdzięczamy zbawienny wpływ tego soku na kondycję skóry.

Sok z selera jest dobry na trądzik

Dlaczego sok z selera jest dobry na trądzik?

Jego działanie jest wielotorowe. Poprawia stan skóry, włosów i paznokci nie tylko dzięki wysokiej zawartości witamin, minerałów i innych związków aktywnych o  działaniu przeciwzapalnym, ale również wpływając korzystnie na działanie układu pokarmowego, oraz wspierając układ nerwowy, co również realnie wpływa na stan naszej cery.

Sok z selera naciowego zdecydowanie poprawia trawienie, usprawniając tym samym proces przyswajania składników pokarmowych zawartych w pożywieniu, a także oczyszcza żołądek, jelita z bakterii chorobotwórczych, pasożytów i innych patogenów, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu- w tym również metali ciężkich, oraz równoważy pH, co chroni ustrój przed nadmiernym zakwaszeniem.

Co to ma wspólnego z leczeniem przewlekłych stanów zapalnych skóry? Nie od dziś wiadomo, że zdrowie naszej skóry w ogromnej mierze zależy właśnie od stanu naszego układu pokarmowego. Jeśli borykamy się z problemami żołądkowymi wywołanymi przez bakterię Helicobacter pylori, nasza mikroflora jelitowa jest nieprawidłowa i cierpimy na zaparcia lub biegunki, więc nie tylko przyswoimy mniej witamin i minerałów ze spożywanych pokarmów, ale również więcej niepożądanych substancji toksycznych trafi do naszego krwiobiegu.

Nieszczelne jelita to powszechnie występujący problem, który przyczynia się do kiepskiego stanu skóry. Ponadto zawarty w łodygach selera błonnik wspomaga perystaltykę jelit i oczyszczanie układu pokarmowego z niestrawionych resztek pokarmowych, co przekłada się na lepszy stan cery.

Magnez zawarty w łodygach selera uspokaja, poprawia jakość snu i pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, co również jest bardzo ważne dla osób borykających się z trądzikiem i innymi problemami skórnymi.

Naukowcy niejednokrotnie dowiedli bowiem, że przewlekły stres ma bardzo negatywny wpływ na stan skóry i może powodować nawet znacznie zaostrzenie objawów takich chorób jak: trądzik, egzema, czy łuszczyca.
Seler wspiera również pracę nerek wątroby, co wspomaga naturalny proces oczyszczania organizmu z toksyn (detoksykacja), a także wpływa korzystnie na gospodarkę węglowodanową oraz lipidową organizmu- pomaga uregulować poziom glukozy, cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wszystko to również przyczynia się do zdrowia naszej skóry.

Sok z selera z limonką i jabłkiem

Jak stosować sok z selera naciowego?

Anthony Williams w swojej książce zaleca codzienne picie soku z łodyg selera naciowego w ilości około pół litra. Powinno się go spożywać rano na czczo, na minimum pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Soku nie powinno się robić na zapas i przechowywać w lodówce. Konieczne jest jego codzienne wyciskanie.
Wymaga to odpowiedniej organizacji, ponieważ trzeba wcześniej zadbać o kupienie odpowiedniej ilości selera naciowego i wstać wcześniej, aby za pomocą sokowirówki lub wyciskarki do soku przygotować selerowy eliksir.

Sok z selera ma bardzo specyficzny, nieco gorzkawy smak, który dla wielu osób jest przeszkodą w jego spożywaniu. Wypicie pół litra niezbyt smacznego soku o poranku, dla niektórych jest niemalże niewykonalne. Warto wtedy dodać do napoju sok z jednego lub dwóch jabłek, lub z cytryny albo limonki, co znacznie poprawia jego smak.

Pierwsze pozytywne efekty kuracji sokiem z selera są widoczne już po zaledwie kilku dniach jej stosowania. Osoby borykające się z trądzikiem zauważają znaczną redukcję ilości stanów zapalnych na skórze, zmniejszenie zaczerwienienia, szybsze gojenie się niedoskonałości, a z czasem również poprawę kolorytu skóry, ograniczenie liczby zaskórników oraz nadmiernego przetłuszczania się skóry. Cera jest jaśniejsza, bardziej promienna, skóra ma zdrowy odcień, a blizny potrądzikowe stają się coraz mniej widoczne.

Decydując się na rozpoczęcie kuracji sokiem z selera, pamiętajmy, że jeśli cierpimy na jakieś przewlekłe choroby i przyjmujemy na stałe leki, powinniśmy najpierw poradzić się lekarza.

Seler naciowy to jedno z warzyw, które mają największą tendencję do kumulowania pestycydów i innych środków ochrony roślin. Kupując łodygi selera, zwróćmy uwagę na jego pochodzenie- najlepiej wybierać warzywa z ekologicznych upraw, na których nie stosuje się żadnych środków ochrony roślin. Jeśli mamy taką możliwość możemy również w okresie wiosenno- letnim wyhodować własny seler naciowy w ogródku. Wystarczy zakupić nasiona i wysiać je wczesną wiosną w ogrodzie. Seler szybko rośnie i jest łatwy w uprawie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top