Techniki, które pomagają zwalczać cienie pod oczami

techniki zwalczania cieni pod oczami
Walka z cieniami pod oczami to problem, z którym na co dzień boryka się wiele kobiet i mężczyzn. Ich pojawienie u każdej osoby może mieć związek z innymi czynnikami.

Dlaczego pojawiają się cienie pod oczami?

“Dlaczego mam cienie pod oczami?”. Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Zazwyczaj główną przyczyną ciemnych plam jest brak snu lub proces starzenia – rozpad kolagenu i utrata tłuszczu w tym obszarze, sprawia, że miejsca wokół oczu są “dłuższe”, głębsze oraz ciemniejsze. Wyglądamy przez to na zmęczonych lub chorych. Cienie pod oczami mogą być spowodowane również takimi czynnikami jak:

→ genetyka
→ przemęczenie 
→ niestosowanie zbilansowanej diety
→ picie nieodpowiedniej ilości wody
→ nadmierne spożywanie alkoholu
→ palenie tytoniu
→ alergie i suchość oczu
→ długotrwała ekspozycja na słońce

Cienie pod oczami mogą być sygnałem choroby. Jeżeli więc utrzymują się one długo oraz zauważasz inne dolegliwości np. opuchnięte oczy, bóle głowy i brzucha, osłabienie, częstomocz lub kołatanie serca to warto wybrać się do lekarza.

Przykładowe choroby:


→ niedoczynność tarczycy
→ zapalenie skórno-mięśniowe
→ alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa
→ alergiczne zapalenie spojówek
→ atopowe zapalenie skóry
→ odwodnienie lub niedożywienie
→ anemia
→ choroby wątroby, nerek i śledziony
→ cukrzyca
→ pasożyty 

techniki zwalczania cieni pod oczami

Zwalczanie cieni pod oczami

Istnieje kilka sposobów aby zwalczyć cienie pod oczami. Zasadniczo możemy je podzielić na rozwiązania domowe, pielęgnacje i zabiegi kosmetyczne. Większość ekspertów zaleca połączenie zdrowszego stylu życia, produktów do pielęgnacji skóry oraz zabiegów wykonywanych w gabinecie. Wszystko zależy od tego, jak znaczy jest problem.

Rozwiązania domowe:

1. Stosowanie zimnych okładów.
Zawiń małe kostki lodu w ściereczkę i pozostaw je na oczach na około 20 minut. Możesz też położyć szmatkę namoczoną w zimnej wodzie. Ręcznik wymieniaj za każdym razem, gdy lód się roztopi lub woda przestanie być zimna. Inną opcją są specjalne, żelowe nakładki chłodzące na oczy. 

2. Zastosowanie torebek z herbatą.
Herbata jest naturalnym środkiem pobudzającym krążenie. Dzięki temu, że zawiera kofeinę i przeciwutleniacze, zmniejsza naczynia krwionośne i gromadzenie się płynów pod skórą. 

Przygotuj gorącą wodę i zaparzaj przez 5 minut dwie torebki zielonej lub czarnej herbaty.
Wyjmij torebki z herbatą i włóż je do lodówki na 15 minut.
Umieść torebki z zimną herbatą na powiekach na 10 do 20 minut. Po tym czasie przemyj oczy zimną wodą. Zależnie od Twoich potrzeb, możesz wykonywać tę czynność codziennie lub pare razy w tygodniu. 

3. Zmień swoje nawyki dotyczące snu.
Odpowiednia ilość snu jest podstawą do zwalczenia cieni pod oczami.
Również zmiana pozycji, w jakiej śpisz, może zmniejszyć problem. Pod głowę połóż poduszki, tak abyś nie leżała “na płasko” pomoże to uniknąć gromadzenia się płynu pod oczami.
Spanie na brzuchu lub boku powoduje ściąganie skóry (prowadzi to do powstania zmarszczek). Jeżeli masz problem z zaśnięciem na plecach to polecam jedwabne poszewki na poduszki, ponieważ nie tworzą one odgnieceń na twarzy. 

4. Użyj makijażu.
Możesz spróbować zakryć cienie pod oczami makijażem. Jeżeli użyjesz odpowiedniego korektora, ciemne plamy powinny stać się mniej widoczne – spójrz na grafikę niżej i wybierz odcień odpowiedni dla siebie. Pamiętaj również, aby używać delikatnych kosmetyków do demakijażu, które nie zawierają alkoholu. )

Składniki w kosmetykach:

1. Kwas hialuronowy.
Jest to związek, który zwiększa nawilżenie i objętość skóry. Może pomóc w ukryciu ciemnych miejsc pod oczami. 

2. Retinol.
Ta pochodna witaminy A może sprawić, że drobniejsze zmarszczki staną się mniej widoczne. Retinol i alfa hydroksykwasy to jedne z najczęściej stosowanych związków do poprawy struktury skóry. 

3. Kofeina, dimetikon i cyklometikon. 
Większość kremów pod oczy zawiera te składniki, aby zminimalizować zaczerwienienia, wygładzić i uczynić tę część twarzy bardziej jedwabistą.

4. Witamina C i polifenole.
W połączeniu pomagają one zminimalizować utlenianie komórek, które jest spowodowane zanieczyszczeniem środowiska.

5. Peptydy
Kremy bogate w peptydy, mogą pomóc w ujędrnieniu i wygładzeniu skóry. 

Zabiegi kosmetyczne i medyczne

1. Peelingi chemiczne
Peeling chemiczny pobudza produkcje włókien kolagenowych i elastynowych. Skóra staje się jędrna, zmarszczki powierzchowne są wygładzone oraz poprawiony jest koloryt skóry. 

2. Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia polega na wykonaniu mikro-nakłóć na skórze – przez to składniki aktywne z ampułki “wejdą” w głąb skóry. Kosmetolog po wywiadzie z Tobą przygotowuje specjalne połączenie składników i wprowadza je do skóry. Zabieg ten zwiększa produkcje kolagenu i elastyny.

3. Fale radiowe 
Fale radiowe (RF) poprawiają jędrność skóry, poprzez podgrzewanie włókien kolagenowych.

4. Karboksyterapia
Zabieg ten polega na wprowadzeniu śródskórnie i podskórnie czystego dwutlenku węgla. Uruchomią się przez to procesy tworzenia nowych naczyń krwionośnych – bardziej ukrwiona tkanka jest lepiej odżywiona dlatego cienie się rozjaśniają.

5. Laser frakcyjny
Laser ten,  podobnie jak mezoterapia polega na wykonaniu mikrouszkodzeń na skórze. Dzięki temu zwiększona jest produkcja kolagenu, a skóra pod oczami staje się gęsta i napięta.

6. Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym 
Kwas hialuronowy odpowiada za poziom nawilżenia. Występuje on w naszym organizmie, ale wraz z wiekiem jego ilość się zmniejsza. Podanie kwasu hialuronowego w dolinę łez jest bezpieczne, a efekty widać od razu.

7. Wypełnianie doliny łez tłuszczem
Zabieg polega na tym, że w dolinę łez lekarz wstrzykuje Ci Twój własny tłuszcz (pobrany przedtem np. z brzucha). Skóra staje się bardziej objętościowa i elastyczna. Efekt ten utrzymuje się dłużej od wypełnienia kwasem hialuronowym. 

Jeżeli sposoby domowe, zmiana trybu życia oraz pielęgnacja nie pomogą w walce z cieniami to wybierz się do kosmetologa, który wybierze odpowiedni dla Ciebie zabieg.
W gabinetach pojawia się coraz więcej ciekawych zabiegów kosmetycznych, dlatego może zaproponować Ci jeszcze jakiś inny sposób na pozbycie się ciemnych plam.  

Podsumowanie

Pamiętaj, że cienie pod oczami mogą być problemem tymczasowym. Tak więc, zanim zaczniesz szukać inwazyjnych lub drogich metod leczenia, powininaś poprawić swoje nawyki dotyczące snu, pić więcej wody i stosować zdrowszą dietę. Te trzy elementy mogą sprawić, że zobaczysz różnicę. Jeśli masz wątpliwości lub problem nie ustępuje, zgłoś się do lekarza lub dermatologa. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top