Trądzik – sprawdzone sposoby. Czy wypróbowałaś już wszystkie żeby uporać się z tą przykrą przypadłością?

sposoby na trądzik

Jeśli cierpisz na trądzik, prawdopodobnie wypróbowałaś wiele różnych produktów przeciwtrądzikowych. Od wszelkiego rodzaju balsamów, maseczek i kremów po dostosowanie diety i stylu życia.

 

Co działa na prawdę dobrze, a na co nie warto tracić czasu?

Tak na prawdę nie ma jednego najlepszego lekarstwa na trądzik.
Przechodząc od razu do sedna: nie ma cudownego lekarstwa, które pomoże wszystkim w walce z pryszczami. I chociaż to smutne to nie martw się, istnieją produkty, które są naprawdę skuteczne na tę przypadłość.

Zależy to od osobistych predyspozycji i jest to kwestia wypróbowania różnych metod, aby dowiedzieć się, które produkty działają właśnie na Ciebie.

 

sposoby na walke z trądzikiem

Jakie to zasoby lub rzeczy? Poniżej przykłady tych najskuteczniejszych:

1. Peeling np. z BHA lub AHA

Jest to peeling chemiczny, a więc bez granulek. Usuwa martwe komórki naskórka, nie wpływa na kwasowość skóry i zapewnia szybszą jej regenerację. Zapobiega to zatykaniu porów, czyli tego co powoduje zaskórniki i pryszcze. Dostępnych jest kilka rodzajów peelingów, z których najbardziej znane to te z BHA i AHA.

BHA to skrót od beta-hydroksykwasu, często w postaci kwasu salicylowego. Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Jest to szczególnie ważne jeśli cierpisz z powodu trądziku. Ale należy pamiętać, że powoduje wysuszenie skóry, dlatego ważne jest późniejsze nałożenie kremu lub olejku.

AHA to alfa hydroksykwas, często kwas glikolowy lub mlekowy. To również odnawia skórę i zatrzymuje wilgoć. Idealne jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę. Dostępne są różne moce, od 1 do 10%. Najlepiej zacząć od małej dawki, ponieważ może podrażniać skórę. Powoli zwiększamy dawkę do wyższej, w zależności od tego, ile potrzebuje Twoja skóra. Upewnij się, że w ciągu dnia używasz kremu z filtrem SPF, który ochrania skórę przed słońcem. Używając już 2% balsamu BHA zazwyczaj jest dużo mniej zaskórników, a cała skóra jest gładsza i świeższa. Pryszcze mijają szybciej, a blizny po nich szybciej znikają.

2. Nadtlenek benzoilu

Być może najsłynniejszy lek na trądzik: nadtlenek benzoilu. Nadtlenek benzoilu jest szeroko stosowany w leczeniu trądziku od lat 60. XX wieku i moda na niego trwa do dziś. Zabija bakterie i odblokowuje pory, podobnie jak chemiczny peeling.

Jest jednak o wiele silniejszy i może znacznie wysuszyć skórę.
Dlatego ważne jest, aby stosować go ostrożnie.

Wadą nadtlenku benzoilu jest to, że może wybielać ubrania, biżuterię, okulary i pościel. Ważne jest również, aby uważać w trakcie stosowania go na słońce, które może szybciej poparzyć skórę. Stosuj dobrą ochronę przeciwsłoneczną i nie spędzaj zbyt dużo czasu na słońcu. Nadtlenek benzoilu jest często jednym z pierwszych leków przepisanych przez lekarza. Zdecydowanie warto go wypróbować. Dobrze działą również na same zaostrzenia trądziku.

3. Retinoid

Oprócz nadtlenku benzoilu dostępne są również kremy z retinoidami. Ma to zwykle postać adapalenu lub tretinoiny. Ich działanie jest bardzo podobne do działania nadtlenku benzoilu. Dla niektórych działa to lepiej, więc jest to również dobra opcja do wypróbowania. Przy stosowaniu go trzeba być ostrożnym, bo na początku leczenia trądzik może chwilowo się pogorszyć. Może powodować też podrażnienia skóry, zaczerwienienia, suchość skóry, łuszczenie, pieczenie i zwiększoną wrażliwość na światło słoneczne.

Substancja ta nie jest odpowiednia jeśli jesteś w okresie ciąży ilub laktacji.

Normalnie krem z retinoidami wykupuje się na receptę, ale są też łagodniejsze jego formy sprzedawane bez recepty. Często występuje w postaci retinolu, zwanego również witaminą A. Jeśli masz wrażliwą skórę lub trądzik i nie jest on bardzo zaawansowany to może to być również dobra forma do zastosowania.

4. Antybiotyki i inne leki

Lekarz może również przepisać inne leki, jeśli powyższe kremy nie działają wystarczająco. Mogą to być antybiotyki w postaci maści lub tabletek, izotretynoina lub w niektórych przypadkach pigułka antykoncepcyjna.

Antybiotyki można stosować tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ bakterie mogą stać się oporne. To samo dotyczy izotretynoiny, którą stosuje się tylko wtedy, gdy inne środki nie działają wystarczająco, a trądzik jest wystarczająco poważny.

5. Bądź delikatna dla swojej skóry

Oprócz wszystkich powyższych wskazówek dotyczących środków na trądzik, ważne jest również, aby dbać o swoją skórę. Nie wyciskaj pryszczy, nie drap i nie dłub, nie myj skóry drażniącym mydłem lub gruboziarnistym peelingiem, nie wycieraj zbyt mocno ręcznikiem i nie siedź zbyt długo na słońcu. Również produkty takie jak pasta do zębów lub proszek aspiryny są zbyt agresywne, aby wcierać w twarz i nie działają przeciwko przyczynom trądziku.

6. Nie spożywaj zbyt dużo cukru

Są dowody na to, że zła dieta może pogorszyć trądzik. Nie musisz być na ścisłej diecie ani unikać wszelkiego rodzaju pokarmów, jednak badania naukowe wskazują na to, że spożywanie dużej ilości cukru może pogorszyć trądzik z powodu wysokiego poziomu insuliny. Sama insulina wpływa na produkcję sebum, a to może zatykać pory. Staraj się więc nie jeść zbyt wielu słodkich produktów takich jak ciastka, słodycze i napoje. Produkty z białej mąki, takie jak biały chleb i biały ryż, również powodują szybki wzrost poziomu insuliny. Zdecyduj się na chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż i inne produkty bogate w błonnik. To jest o wiele zdrowsze jedzenie.

problemy z trądzikiem

Jeśli wypróbowałaś już wszystko, a nadal cierpisz na trądzik, to najważniejsze jest aby udać się do lekarza. Zwłaszcza przy cięższych postaciach trądziku, ponieważ potrzebne są wtedy inne, dużo silniejsze metody leczenia tej przykrej przypadłości.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top