Witamina B3, czyli niacynamid i jego zastosowanie w pielęgnacji

Aplikacja serum z niacynamidem na twarz

Witamina B3 posiada dwie formy – Kwas nikotynowy (niacyna) oraz nikotynamid (niacynamid). W organizmie odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, pracę układu nerwowego, a także bierze udział w procesie syntezy tyroksyny, insuliny oraz kortyzolu. Niestety nasz organizm sam nie syntezuje tej witaminy, dlatego musimy ją dostarczać wraz z pożywieniem. Możemy ją znaleźć w jajach, rybach, drożdżach, mleku, mięsie, warzywach oraz ziarnach zbóż.

Witamina ma znakomite zastosowanie w pielęgnacji, można ją znaleźć w produktach takich jak: serum, krem, żel do twarzy oraz tonik. Witamina B3 stosowana jest głównie w formie niacynamidu, ponieważ stosowana w formie niacyny, rozszerza naczynia krwionośne i może powodować rumień.
Jest ona bardzo pomocna m.in. przy problemach z trądzikiem, wypryskami, stanami zapalnymi, przebarwieniami, przy czym ma niskie ryzyko uczuleń oraz podrażnień. Przy regularnym stosowaniu może dać naprawdę świetne efekty 🙂

Właściwości niacynamidu w pielęgnacji

Właściwości Witaminy B3

  • Poprzez hamowanie syntezy melaniny, rozjaśnia przebarwienia oraz koloryt skóry
  • Witamina B3 stymuluje syntezę kolagenu i ceramidów, dzięki czemu zauważalna jest redukcja zmarszczek, bruzd oraz widoczna jest poprawa elastyczności skóry
  • Witamina B zmniejsza wydzielania cytokin oraz enzymów trawiących błony komórkowe, dzięki czemu działa przeciwzapalnie, poprawia ukrwienie skóry, oraz zmniejsza ilość produkowanego łoju
  • Witamina B3 działa antyoksydacyjne, przez co hamuje działanie wolnych rodników i pobudza komórki do regeneracji
  • Niacynamid chroni naszą skórę przed promieniowaniem UV i pomaga przy uszkodzonej przez słońce skórze, oraz dzięki oddziaływaniu na ochronne komórki skóry zapobiega powstawaniu nowotworów. Pamiętajcie, że w kwestii ochrony skóry przed promieniowaniem UV nie zastąpi on kremu przeciwsłonecznego
  • Stosowanie niacynamidu pomoże wytworzyć barierę lipidową, która zapobiega utracie wody

Kto może stosować niacynamid?

Niacynamid jest stabilnym składnikiem, który nie podrażnia (oczywiście może to zrobić w za wysokim stężeniu). Mogą go stosować kobiety w ciąży, jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery, nawet dla tej ze skłonnościami do podrażnień.

Jakie są skutki uboczne używania niacynamidu?

Skutki uboczne stosowania niacynamidu są bardzo rzadkie, jednakże każda cera jest inna i może w inny sposób zareagować na ten składnik. Na początku stosowania substancja ta, może wywołać zaczerwienienie, które z czasem znika, jednak w momencie gdy zastosujemy zbyt wysokie stężenie, może nam podrażnić skórę. Nie powinniśmy używać niacynamidu jeśli mamy jakieś alergie skórne, ponieważ może on je pogłębić poprzez uwalnianie histaminy.

Niacynamid w serum i toniku

Jakie stężenie wybrać?

Dla osób zaczynających przygodę z niacynamidem zaleca się stosowanie stężenia 2-5%, osoby które mają już zbudowaną tolerancję na ten składnik mogą stosować kosmetyki o zawartości sięgającej 10%. W stosowaniu niacynamidu trzeba być cierpliwym i regularnym. Badania dowodzą, że zadowalające efekty można zauważyć po 6-12 tygodniach.

Witamina B3 i jej zastosowanie w pielęgnacji włosów

Zwiększa nawilżenie skóry oraz zapobiega rozwojowi łupieżu

Jeśli twoja skóra głowy jest sucha i zniszczona, to prawdopodobnie ucierpią też twoje włosy. Niacyna ma właściwości zatrzymujące wilgoć, które pomagają w zapobieganiu wysuszaniu włosów oraz powstawania łupieżu.

Mocne i elastyczne włosy

Niacynamid odpowiada za zwiększanie syntezy białek (keratyny), zapewniając tym samym działanie stymulujące. Stosowany miejscowo zapewnia działanie stabilizujące – co jest potrzebne w przypadku posiadania zdrowych, mocnych włosów.

Wspomaga gojenie skóry

Skóra głowy tak samo, jak skóra twarzy jest bardzo podatna na uszkodzenia, w momentach, gdy przez dłuższy czas jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Witamina B3 wspomaga gojenie skóry, uszkodzonej przez promienie UV, dzięki zwiększaniu tempa reprodukcji komórek.

Przetłuszczające się włosy

Witaminę możemy dodać do szamponu, dzięki czemu zniwelujemy problem przetłuszczających się włosów, możemy również dodać ją do wcierki lub maseczki na skórę głowy i tym samym stymulować porost włosów.

Niedobór witaminy B może objawiać się zaburzeniem wzrostu włosów, oraz przedwczesnym siwieniem

Łączenie niacynamidu z innymi składnikami

Z czym łączyć niacynamid?

RETINOL + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

Mieszanie niacynamidu i retinolu jest bezpieczne. Badania sugerują, że niacynamid może zmniejszyć podrażnienia powodowane przez retinol poprzez zwiększenie tolerancji na ten składnik, oraz może pomóc poprawić jego działanie przez zwiększenie tempa odnowy komórek skóry.

WITAMINY C + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

Łączenie pochodnych witaminy c i niacynamidu jest jak najbardziej prawidłowe, jednak podczas łączenia niacynamidu z czystą postacią witaminy C (kwasem askorbinowym), powinno się odczekać przynajmniej 15 minut po nałożeniu pierwszego produktu, aby nie podrażnić i nie rozszerzyć naczynek krwionośnych.
Łączenia kwasu askorbinowego z niacynamidem nie zaleca się osobom z cerą wrażliwą oraz naczynkową

Jeżeli nie wiesz jakie substancje są pochodnymi witaminy C lub jakie pochodne wybrać to kliknij tutaj.

KWASY AHA/BHA + NIACYNAMID (WITAMINA B3)

Substancje te mają różne pH, w którym działają, dlatego nie zaleca się stosowania ich jednocześnie po sobie. Tą parę możemy stosować naprzemiennie np. niacynamid rano, a kwasy wieczorem.

Krótkie podsumowanie

Ta cudowna witamina przynosi wiele korzyści dla ciała, poprawia wygląd skóry, jednocześnie sprawia, że wydaje się ona bardziej równomierna, jaśniejsza i zarazem młodsza, dlatego też uważam, że nie ma powodu, aby czekać z dodaniem niacynamidu do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top