Złuszczanie naskórka. Jak je wykonać i dlaczego jest takie ważne?

Złuszczanie naskórka

Hej! Dzisiaj chce wam powiedzieć dlaczego tak ważne jest złuszczanie naskórka i jakie efekty możemy dzięki niemu uzyskać. Przedstawiłam wam rodzaje peelingów, sposób ich wykonania, oraz krótki opis wybranych kwasów. Zapraszam! 🙂

Komórki w naszej skórze wytwarzają substancje zatrzymujące wodę i uszczelniające płaszcz lipidowy skóry, który chroni funkcję ochronną. Cykl życia komórki trwa około 28 dni, po wykonaniu swojego zadania obumierają i złuszczają się, a na ich miejscu pojawiają się nowe. Wraz z wiekiem oraz przez szkodliwe czynniki środowiskowe, cykl życia komórki może się wydłużyć, co niekorzystnie wpływa na skórę, staje się ona szorstka i wygląda znacznie gorzej.

Co uzyskamy dzięki złuszczaniu naskórka?

  • regulacje pracy gruczołów łojowych 
  • wygładzenie powierzchni skóry 
  • wygładzenie drobnych zmarszczek 
  • usunięcie zrogowacenia naskórka 
  • wygładzenie blizn 
  • poprawę nawilżenia skóry
  • poprawę kolorytu i elastyczności skóry
  • ułatwienie przenikania składników aktywnych zawartych w kosmetyku w głąb skóry 
  • pobudzenie krążenia w skórze 
  • oczyszczenie skóry 
  • usunięcie przebarwień
  • pobudzenie do wytwarzania w skórze nowych komórek 
  • odblokowanie ujść gruczołów łojowych 
 

Przeciwwskazania do złuszczania

Poniżej podaje ogólne przeciwwskazania do peelingów. Przeciwwskazania są uzależnione od rodzaju złuszczania np. przy ultradźwiękach przeciwwskazaniem jest m.in. rozrusznik serca, nadciśnienie i niewydolność krążenia, a przy kwasach – ciąża.

  •  nowotwory skóry
  •  aktywne zmiany wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze 
  •  świeże otarcia i rany 
  • wykwity ropne na skórze
 

Peeling enzymatyczny

PEELING ENZYMATYCZNY – Posiada postać gładkiego żelu – nie znajdują się w nim wyczuwalne drobinki.  Złuszczanie uzyskujemy dzięki enzymom roślinnym, np. bromelaninie i papainie. Penetrują one warstwę rogową naskórka, rozpuszczają keratynę i rozluźniają połączenia międzykomórkowe, umożliwiając oderwanie martwych komórek naskórka. 

Jak wykonać? 
Nanosimy peeling na skórę, pozostawiamy go na 7-10 min, następnie zmywamy wodą. 

 

Peelingi które polecam

Peelingi mechaniczne

PEELING SCRUB – Ma postać kremu który posiada drobinki ścierne np. zmielone pestki morelki, brzoskwini, łupiny orzechów włoskich, granulat polietylenu, otręby migdałowe lub piasek morski. Złuszczanie uzyskujemy dzięki granulką które powodują tarcie.
Peeling ten dzieli się na drobnoziarnisty (nadaje się do twarzy, ale nie jest odpowiedni dla cery naczynkowej) i gruboziarnisty (jest przeznaczony głownie do złuszczania skóry ciała).

Jak wykonać?

Peeling możemy wykonać na trzy sposoby: 

  1. Nakładamy produkt na oczyszczoną skórę i wykonujemy okrężnymi ruchami masaż przez 3-5 minut – poprzez tarcie uzyskujemy efekt złuszczenia 
  2. Peeling możemy zaaplikować przy pomocy aparatu do brushingu z obrotowymi szczoteczkami. Złuszczanie trwa 8-10 minut i ma na celu wzmocnienie efektu działania peelingu. 
  3. Na rynku można znaleźć peelingi scrub które nakładamy na zwilżoną wodą skórę i pozostawiamy je na 10-15 minut (czas pozostawienia na skórze zależy od produktu i producenta). Na koniec uzywamy ciepłej a nastepnie zimnej wody aby zmyć peeling.

PEELING GOMMAGE – Ma postać żelu i jest zarazem peelingiem enzymatycznym i mechanicznym. Efekty złuszczania uzyskujemy za pomocą gumkowania/rolowania. 

Jak wykonać? 

Nakładamy peeling na twarz i pozostawiamy go na około 10 minut (aż preparat wyschnie), po czym ścieramy (gumkujemy) go, a  resztki peelingu zmywamy wodą. 

 
 

Maska typu peel-off

MASKA TYPU PEEL-OFF jest to nie mechaniczna oraz najłagodniejsza forma złuszczania.  Peeling ten występuje w postaci maski żelowej, usuwa obumarłe komórki warstwy rogowej naskórka oraz redukuje wydzielanie łoju. 

Jak wykonać? 

Nakładamy maseczkę na twarz omijać okolice oczu oraz ust. Następnie pozostawiamy ją na 10 minut i po upływie czasu zdejmujemy w jednym kawałku. 

 

Złuszczanie w gabinecie kosmetycznym

Złuszczanie naskórka w gabinecie kosmetycznym

PEELING ZIOŁOWY – Jest mieszaniną różnego rodzaju ziół, mają bardzo bogaty skład substancji aktywnych i w związku z tym duże ryzyko wywołania alergii. Złuszczanie naskórka następuje w formie oddzielenia się jego płatów, po upływnie 3-4 dni od zabiegu.
Kosmetyczka nakłada peeling na skórę i wykonujemy masaż trwający 5-15 minut.

Siła ucisku na skórę ma wpływ na efekty które chcemy uzyskać. Delikatny ucisk powoduje jedynie powierzchowne działanie peelingu. Ucisk z większą siłą umożliwia oddziaływanie na głębsze warstwy rogowe naskórka. Podczas zabiegu występuje zaczerwienienie oraz pieczenie skóry, które może się utrzymać do około dwóch dni. 

PEELING KAWITACYJNY – Do złuszczania wykorzystywane są ultradźwięki. Głowica aparatu z kontakcie z wodą lub tonikiem wywołuje zjawisko kawitacji polegające na wytwarzaniu w cieczy pęcherzyków gazu i ich pękaniu, a to z kolei powoduje odrywanie się martwych komórek naskórka. Peeling ten ma działanie powierzchowne, w obrębie warstwy rogowe. Oczyści nam skórę z martwego naskórka, sebum, bakterii, grzybów i resztek kosmetyków. (do zmiany)

BRUSHING – Złuszczanie martwego naskórka wykonujemy za pomocą urządzenia wyposażonego w obrotowe szczoteczki do twarzy. Peeling ten poprawi nam ukrwienie skóry, ale stosuje się go również do demakijażu, oczyszczania ciała i twarzy z zanieczyszczeń, poprawy nawilżenia, gładkości i kolorytu skóry. 

MIKRODERMOBRAZJA DIAMENTOWA – Złuszczenie polega na ścieraniu martwego naskórka głowicą, która jest pokryta warstwą drobin diamentu. Kosmetyczka przesuwa ją po skórze z równomiernym lekkim naciskiem, a złuszczony zrogowaciały naskórek zostaje zassany do aparatu. 

MIKRODERMOBRAZJA KORUNDOWA – Posiada mocniejsze działanie niż diamentowa. Efekt złuszczania uzyskujemy dzięki temu, że kryształki tlenku glinu (korundu) są wyrzucane z głowicy pod ciśnieniem i “uderzają” w skórę. Powoduje to odrywanie martwych komórek naskórka który zostaje zassany do aparatu. 

OXYBRAZJA – Przy pomocy tlenu oraz aplikowanego pod ciśnieniem strumienia soli fizjologicznej dochodzi do złuszczania martwych komórek. Oxybrazja jest łagodniejsza i przyjemniejsza wersja od mikrodermabrazji, nie pojawiają się podrażnienia i zaczerwienienia, ponieważ w tym przypadku nie dochodzi do mechanicznego ścierania naskórka.

DERMOBRAZJA LASEROWA – Poza złuszczaniem które polega na frakcjonowaniu (mikrouszkodzeń w skórze) skóra zostaje pobudzona do procesów regeneracyjnych. Podczas zabiegu może pojawić się obrzęk, pieczenie oraz zaczerwienienie skóry trwające około 2 dni. 

DERMOBRAZJA KLASYCZNA – Złuszczenie polega na ścieraniu naskórka za pomocą napędzaną elektrycznie tarczą. Usuwa się komórki wszystkich warstw naskórka, aż do skóry właściwej. Jest to peeling najgłębiej złuszczający, wykonuje się go w znieczuleniu, ponieważ jest inwazyjny i bolesny. 

Peelingi chemiczne
działające powierzchownie

A-HYDROKSYKWASY (AHA) rozpuszczają się w wodzie. Najczęściej stosowane to: 

  • GLIKOLOWY Ma on szerokie zastosowanie ( zmarszczki, zaburzenia rogowacenia, trądzik, przebarwienia, blizny). Po zabiegu z jego użyciem skóra się szybko goi i złuszczanie nim może być wykonywane przez cały rok, ale należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. 
  • MIGDAŁOWY – Jest stosowany w stężeniach 20-50%. Pomoże nam odmłodzić i odświeżyć skórę, a także usunąć przebarwienia oraz płytkie zmarszczki. Zaletą tego kwasu jest, ze nadaje się do każdego rodzaju cery

B-HYDROKWASY (BHA) – Rozpuszczają się one w tłuszczach i rozpuszczają tłuszcze. Zazwyczaj stosuje się kwas Salicylowy. 

  • KWAS SALICYLOWY – Złuszczanie działa tylko w większych stężeniach dlatego Czasami zostaje połączony z kwasem glikolowym w celu zwiększenia efektów. Jest rozpuszczalny w tłuszczach dzięki temu złuszcza martwe komórki, przenika przez warstwę łojowa oraz wnika w głąb skory i do mieszków włosowych. W wyższych stężeniach jest wykorzystywany do peelingu w przypadku łuszczycy. 

VITA PEEL – Jest to połączenie kwasów AHA I BHA wzbogaconych rozpuszczalnymi kolagenem, witaminami i ceramidami. Peeling ten stosujemy aby zwiększyć efekty lecznicze przy trądziku pospolitym. 

KWAS POLIHYDROKSYLOWY – Działa łagodniej niż kwasy AHA I BHA, ponieważ ma większe cząsteczki które nie przenikają e głąb skory. Po jego zastosowaniu, nie pojawiają się podrażnienia takie jak zaczerwienie, szykanie czy pieczenie. 

BLUE PEEL – Zawiera on kwas TCA (trójchlorocytowy) w niskim stężeniu 15-20% i błękit metylenowy, który w połączeniu ze składnikami daje kolor jasnego błękitu. Im barwa bardziej intensywna, tym działanie peelingu głębsze. Zabieg nie jest przyjemny, wywołuje on obrzęk, zaczerwienie i napięcie skóry. Skóra przez 6-8 dni intensywnie się łuszczy.

 

Peelingi chemiczne
działające średnio głęboko

KWAS PIROGRONOWY – Bardzo szybko wnika do głębokich warstw skóry dlatego jego kontakt ze skóra jest krótki i trwa 1-2 minuty. Występuje w stężeniach do 50% i ma silne właściwości drażniące. Powoduje zaczerwienie skóry, które utrzymuje się również po zabiegu. 

YELLOW PEEL –
Jego działanie jest uzależnione od nałożenia warstw płynu. W jego skład wchodzi kwas retinowy, azelainowy, kojowy, fitowy oraz askorbyl palmitynowy i bisabol. 

PŁYN JESSNERA –
Tak jak w przypadku yellow peel jego działanie zależy od liczby warstw płynu nałożonych na skórę. Mniejsza liczba warte powoduje działanie płytkie, zaś większa może sięgać aż do warstwy podstawowej naskórka. Jest to roztwór alkoholowy rezorcyny oraz kwasu mlekowego i salicylowego. 

 

Peelingi chemiczne
działające głęboko

KWAS TROJCHLOROOOCTOWY (TCA) – wykorzystywany w różnych stężeniach i jest to jeden z najsilniejsza i najskuteczniej działających związków. W stężeniu 35% jest łączony z kwasem glikolowym w celu zwiększenia efektów.

Głębokość działania peelingów

> Peelingi powierzchowne – złuszczają tylko warstwę rogową naskórka – kwasy AHA I BHA

> Peelingi średnio głębokie – złuszczają komórki aż do warstwy ziarnistej i kolczastej

> Peelingi głębokie – złuszczają wszystkie komórki warstwy naskórka aż do granicy z warstwą brodawkowatą skóry właściwej.

 

Podsumowanie

W artykule przedstawiłam wam podstawowe informacje na temat złuszczania. Na pewno napisze też dla Was artykuł odnośnie samych kwasów gdzie będzie mieli wyszczególnione informacje odnośnie stężeń, rodzaje oraz propozycje poszczególnych kwasów do rodzaju cery 🙂 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Scroll to Top